NA VZNIKU TOHTO ČLÁNKU SA PODIEĽALA KAMILA METZOVÁ, KTORÚ MOŽNO POZNÁTE Z INSTAGRAMU POD MENOM @KAMILA.A.JIDLO. SPOLOČNE SME CHCELI PRIBLÍŽIŤ, AKÁ SKVELÁ MÔŽE BYŤ BEZMÄSITÁ KUCHYŇA, A INŠPIROVAŤ VÁS K MALÝM ZMENÁM, KTORÉ VAŠEMU JEDÁLNIČKU PRINESÚ NOVÉ FARBY A CHUTE.
Tento článok nie je o vegetariánstve ani o tom, dať mäso na „blacklist“. Cieľom je inšpirovať, ako jesť menej mäsa, aké to môže mať výhody a ako posunúť svoj jedálniček farebnejším smerom. Či mäso jete, alebo nie, je na vás. Žiadne škatuľkovanie či nálepkovanie, čo je a nie je na tanieri správne. Bezmäsitá kuchyňa je oveľa zaujímavejšia, ako sa môže na prvý pohľad zdať.
Čo vo svojom každodennom živote môžete skutočne v plnej miere ovplyvniť, tam má zmysel posielať energiu. Jednou z vecí je, čo si denne dáme do úst, čo jeme. Naše rozhodnutia od raňajok po večeru, ktoré máme vo svojich rukách.
Profesijne sa jedlom a stravovaním zaoberám už mnoho rokov. V roku 2012 som založila web vařilamyšička.cz, kde zdieľam skúsenosti a know-how týkajúce sa životného štýlu, surovín, potravín, praktických tipov a varenia. Moja téma je „jedlo“, preto sa s ľuďmi o jedle rozprávam a každý deň odpovedám na otázky. Viete, akú otázku často dostávam? Ako jesť menej mäsa a čo dobré pre rodinu uvariť na sobotňajší obed, aby to bolo výživné a chutilo to všetkým? Mám pre vás odpovede.
Mäso je jednou kontroverzných zložiek výživy človeka. Vzbudzuje vášnivé debaty nielen medzi obyčajnými ľuďmi ale aj medzi odborníkmi. Podľa niektorých je nadmerná konzumácia mäsa jedným z hlavných vinníkov zdravotných problémov, pre iných je naopak prirodzenou a dôležitou zložkou jedálnička a výživnou potravinou.
V odborných knihách aj oficiálnych odporúčaniach inštitúcií venujúcich sa výžive a zdraviu sa dočítate, že benefitom zníženia konzumácie mäsa je zlepšenie zdravia srdca, nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení, vyšší príjem živín, lepšie trávenie, zníženie protizápalového prostredia v tele. Ako je to možné? Poďme sa spolu na to pozrieť viac prakticky. Výhody konzumácie menšieho množstva mäsa nepocítite tak, že „len“ znížite všeobecne množstvo skonzumovaného mäsa. Je potrebné sa zamyslieť aj nad celkovým štýlom stravovania, pestrosťou jedálnička a aktívne hľadať odpovede na otázku: „Ako jesť lepšie a mať viac energie do života“.
Zaradením nových atraktívnych a výživných jedál bez mäsa do svojho jedálnička prinesiete na svoj tanier viac rozmanitosti, pestrosti a farieb. V praxi sa to prejaví vyšším príjmom rastlinných potravín, a tým aj mikroživín, ochranných látok, antioxidantov, vlákniny. Namiesto toho, aby ste telo zaťažovali nutrične chudými jedlami ťažkými na trávenie a dávali mu „ďalšiu prácu“, začnite ho vyživovať, liečiť a čistiť svojou bežnou stravou.
Dôvodov môže byť množstvo. Tradícia, zvyk, medzigeneračné odovzdávanie rodinných receptov, pohodlnosť. Jedným z lákadiel, ktoré vedú k zvýšenej konzumácii mäsa, je jeho všadeprítomná dostupnosť 24/7. Stačí zájsť do obchodu alebo kliknúť na internete a bez akéhokoľvek úsilia máte v hrnci kus kravy – často už pomletú alebo rozporciovanú na kocky. V mäsiarstvach sú navyše v ponuke aj vopred naložené ochutené bravčové rezance, ktoré stačí len hodiť na panvicu. Je to osvedčené a pre mnohých ľudí jednoduchšie, ako deň vopred namáčať strukoviny, po prvý raz uvariť quinou či vymýšľať, ako ochutiť prírodné tofu, „aby to doma prešlo“. Ak chcete zmenu, začnite postupne. Presný návod budete mať v ďalšom článku. Na začiatok stačí zaviesť pravidlo, že niektoré dni v týždni budete jesť bez mäsa. A verte tomu, že sa tu nebavíme o šaláte a miske kuskusu bez chuti. Aj bezmäsité jedlá môžu vyzerať „ako od babičky“, sýto a tradične. Stačí mať tie správne osvedčené recepty a to správne korenie.
Máme dva prístupy k tomu, ako mať na tanieri bezmäsité jedlo a je potrebné medzi nimi vnímať rozdiel. Ak plánujete uvariť bezmäsité jedlo, vznikne prázdny priestor a otázka, čím to mäso nahradiť. Mäso bolo v jedle hlavným zdrojom bielkovín, preto je potrebné túto „medzeru“ zaplniť inou bielkovinou. Buď môžete ísť cestou prirodzených „naozajstných potravín“, ako sú vajcia, strukoviny, obilniny ako quinoa, ďalej orechy, semienka a mliečne výrobky, samozrejme. Druhou cestou sú produkty ako je tofu, tempeh, seitan a ďalšie rôzne „polotovary“, ktoré pripomínajú mäso. Tu je však potrebné zaujímať sa o kvalitu zloženia a proces výroby. Kým kvalitný BIO tempeh sa dá považovať za zdravú potravinu, balený veggie burger môže byť plný aditív a konzervantov. Preto vždy čítajte zloženie produktov!
Vyskúšajte k mäsu pristúpiť viac prirodzene a namiesto XXL balenia krehučkých kuracích prsných rezňov si kúpte celú morku z morčacej farmy. Nielen, že je to cenovo výhodné, ale zároveň aj praktické. Časť môžete hneď hodiť do pomalého hrnca na morčací vývar a časť zamraziť alebo sa s niekým podeliť. Naposledy, keď som doma pripravovala pomaly pečené morčacie stehná na paprike, uvarila som k tomu aj veľkú farebnú fazuľu bango. Každý si tak mohol vybrať, či si krémovú paprikovú omáčku s ryžou doplní morčacím mäsom, alebo fazuľou ako zdrojom bielkovín. Podľa môjho hesla „jedlo nie je buď alebo“. Mimochodom, fazuľa v krémovej paprikovej omáčke je jedným z receptov v našom e-booku z radu bezmäsitých receptov.
Na záver mám pre vás niečo na zamyslenie. Nie je dôležité len to, čo jete, ale aj koľko, kde, s kým a s akou emóciou. ”Zdravé” vege jedlo bez správnej chuti a konzistencie zjedené v strese, nebude fungovať. Sledujte projekt bezmäsitá kuchyňa, ktorý sme pre vás v kombinácii Davídkovho koření a kamila.a.jidlo pripravili a vždy budete vedieť, čo jesť a ako jednoducho zdravo variť.
Ďalší článok bude “náložou” konkrétnych tipov a návodov, ako do každodenného života môžete s ľahkosťou zaradiť viac bezmäsitých jedál aj vy.
@kamila.a.jidlo / vařilamyšička.cz